jump to navigation

Güneş Sistemi ders kitaplarındaki gibi mi? Ekim 22, 2010

Posted by yukaribak in Uncategorized.
trackback

Pek çok kişinin Güneş Sistemi ile ilk karşılaşması herhalde ilk okul kitaplarında olmuştu. Malum eskiden internet yokken her bilgi elimizin altında değildi. Durum böyle olduğundan olacak, aklımıza kazınan görüntü Güneş ve sekiz gezegenin (ki o da eski bilgilere göre dokuzdu, buna da sonraki yazımızda değinelim en iyisi) gerçek orantılarını yansıtmaktan uzaktır.

Gezegenleri doğru orantılarıyla ve Güneş’e olan gerçek uzaklıklarıyla kağıt üzerine yansıtabilmek pek de mümkün değildir aslında. Bunu doğru bir şekilde yapabilmek için çok büyük alanlara ihtiyaç vardır. Örneğin Sweden Solar System (İsveç Güneş Sistemi) isimli proje, dünyanın en büyük Güneş Sistemi modelidir ve tam da bahsettiğimiz konuya belki de en gerçekçi yaklaşımı getirir. İsveç sınırları içine serpiştirilmiş Güneş ve gezegenler, gerçeğe yakın orantılardaki büyüklük ve birbirine uzaklıkları ile insana daha iyi fikir verebilir. Bu model içinde Güneş başkent Stokholm’de bulunurken, gezegenler diğer şehirlere serpiştirilmiş durumdadır. Büyüklükleri de doğru şekilde yansıtılmıştır: Merkür 25 cm, Venüs 62 cm,  Jüpiter 7,3 mt örneğin. Oran: 1:20 milyon. Etkileyici, değil mi?

Şöyle de düşünebiliriz: Eğer Güneş’in çapı 1.392.000 km değil de 100 mt olsaydı, ona en yakın gezegen olan Merkür 35 cm çapında bir top kadar olacaktı ve ona ulaşabilmek için 8 km gitmek zorunda kalacaktık. Satürn’ün çapı 8 mt olacaktı ve Güneş’e 205 km uzaklıkta bulunacaktı. Gezegen statüsünden arındırılmış olan Pluto’ya ulaşmak için ise 850 km uzağa gitmek gerekecekti ve karşımıza çıkan şey 17 cm çapında bir küre olacaktı.

Durumu daha görsel bir şekilde yansıtabilmek için artık elimizde kaynaklar var. Ders kitaplarında yapamayacağımız şeyleri, bilgisayar ve internet ortamında daha serbest hareket ederek yapabiliyoruz. O zaman gelin, gezegenlerin gerçek büyüklük oranlarına şuradan, gerçek uzaklık oranlarına ise şuradan bakalım. Ve evrenin nasıl da tanımlara sığmayacak genişlikte olduğunu bir kez daha hayal etmeye uğraşalım.

(Burada da görünüm şeklini kendiniz ayarlayabileceğiniz bir simülatör var, ilginizi çekebilir.)

NOT: Görsel için kaynak

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: